У цей день багато країн світу святкують день остаточної перемоги. Символом пам’яті про жертви є червоний мак.
Мак - емблема скорботного свята, пам’ять про тих, хто загинув під час Другої світової й сьогодні гине в боротьбі за незалежність.
Вперше цей символ почали використовувати в 1920 році для вшанування пам’яті американських солдатів, що полягли під час Першої світової війни. У 1921-му червоні маки стали емблемою Королівського Британського легіону.
Пізніше цей символ поширився у Західній Європі (особливо у Великій Британії), Північній Америці та Австралії. Після Другої світової мак став загальноприйнятим символом вшанування пам’яті жертв війни.
Червоний мак із давніх-давен є могутнім талісманом українського роду, адже означає красу, молодість та їхню скороминущість. Мак, нарівні з калиною, здавна був улюбленою рослиною наших предків. Він вважався втіленням молодості та краси, тож вишиванки з цими квітами часто носили незаміжні дівчата.
Так як в голівці маку вміщається понад 700 зернин, то він вважався також символом нескінченної родючості і часто використовувався в сімейних обрядах та традиціях.
Мак з давніх-давен має глибоке значення для кожного українця, адже вважалося, що це чарівна рослина, яка захищає людину від зла. А ще наші прадіди вірили, що будь-яке поле битви навесні завжди вкривається яскраво-червоними маками, що бережуть у собі незнищенну пам’ять роду… Недарма колись дівчата, в сім’ях яких були загиблі на війні, з сумом та журбою вишивали сорочки із зображенням червоних маків.
Вважалось також, що квітка червоного маку повстала символом поєдинку любові й ненависті. Червоні пелюстки – це любов, чорна серцевина – ненависть. Квітки маку – символ печалі і туги, водночас, надії на краще.
Символіка маку використовується в декоративно-прикладному мистецтві. Мак здавна використовується в українських оберегах – він має чарівну силу і захищає від зла.
В Україні здавна кажуть: маки цвітуть там, де була пролита козацька кров. Тому червоний мак не лише європейський, але й український символ скорботи про героїв, загиблих у кровопролитних світових війнах.
До цієї пам’ятної дати Фастівська школа народної майстерності традиційно проводить виставку творчих робіт учнів та вчителів школи Розцвітають маки на весні,серед поля, наче жар горять,солов'ї співають жалібні пісні, де солдати міцно-міцно сплять.
Немає коментарів:
Дописати коментар